دبستان دخترانه - تایباد
امروز    ساعت:
ویژه ها
تبریک تولد
  عضویت در کانال پیام رسان سروش
  نظر سنجی
  مقالات اساتید ---> چگونه کودکانی خلاق تربیت کنیم؟ { . }

  چگونه کودکانی خلاق تربیت کنیم؟

  خلاقیت توانایی بررسی حل مسائل با یک روش جدید است.حل مساله به گونه ای که هیچ شخص دیگری ان مساله را حل نکرده باشد.در واقع حل مسائل با یک روش نو ،موثر و منحصر به فرد است.

  ازمون های سنجش هوش استاندارد،فقط تفکر همگرا را مورد سنجش قرار می دهد و تفکر همگرا همان توانایی پاسخگویی با یک جواب مشخص به مسائل است.اما خلاقیت شامل تفکر واگرا که همان توانایی پاسخگویی با جواب های جدید و غیر معمول است.

  چگونه والدین می توانند خلاقیت را در کودکانشان پرورش دهند؟

  1-فراهم کردن یک محیط محرک با توجه به سطح توانایی و مهارتی کودک و اینکه در چه مرحله ای از رشد قرار دارد.این محیط محرک شامل انواع مواداموزشی،کتاب و اسباب بازی هاست.والدین می  توانند با فرصت دادن به کودک برای ازمایش با این  مواد اموزشی  و تقویت فعالیت های او در ایجاد ورزش های جدید و کارهای اکتشافی در رشد کودک ،پرورش خلاقیت وی موثر باشند.

  2-پرورش خلاقیت کودک با ازمایش نو و غیر معمول محقق می شود.

  بنابراین به سوالات کودک خوب گوش دهید.درباره ی مشاهداتش نظر داده ،مشارکت کنید.یعنی درباره ی ان چه کودک مشاهده و ازمایش کرده سوال مطرح کنید.از طریق این مشارکت دو طرفه ممکن است ،سوالات و مشاهدات  جدیدتری پدید اید.در جریان پرورش خلاقیت کودکتان ارامش داشته باشید و سعی کنید لذت ببرید.

  3-نسبت به کوشش های کودک واکنش نشان دهید و اجازه دهید که او بداند شما به توانایی هایش اعتماد کافی دارید.بگذارید کودک ازادانه و با مسئولیت خودش و بر اساس افکارش عمل کند.

  4-الگوی پشتکار و استقامت باشید.

  پرورش کودک کامل کردن  یک پروژه به وسیله پرورش هر مرحله از این جریان و کمک به کودک برای فهم نقاط قوت و یا ضعف خویش است.

  فعالیتهایی برای رشد و توسعه خلاقیت

  1-از سوال های خلاقانه استفاده کنید. یک راه برای کمک به کودک به منظور تفکر خلاقانهتر این است که از او بپرسیم چه طور می توان هر چیزی را به شکل بهتری تغییر داد.

  چه چیزی خوشمزه تر می شود،اگر شیرین تر شود؟چه چیزی خنده دارتر می شود،اگر تند تر یا اهسته تر شود؟چه چیزی جالب تر می شود اگر وارونه شود؟به طور مثال اگر وارونه برویم چه می شود؟

  2-از بازی های خلاقانه استفاده کنید.از موادی مانند گل،شن و...استفاده کنید تا کودک بتواند با تکیه بر مهارت های خودش چیزهایی را ساخته وطراحی کنند.

  3-از روش ادامه دادن داستان استفاده کنید.یک شخص داستانی را اغاز کند و سپس شخص دیگری یک قسمت به ان اضافه کند و یا یک داستان را بخوانید و ان را اجرا کنید.برای اجرا از عروسک خیمه شب بازی نیز می توان استفاده کرد.

  4-از وسایل نمایش برای خلق ایده های جدید استفاده کنید.انواع بازی هایی که کودک در ان می تواند فعلیت خلاقانه داشته باشد.

  نویسنده:خانم رضایی 

  • [نسخه قابل چاپ]
  • توسط: خانم رضایی
  • آدرس الکترونیک فرستنده: .
  • تاریخ ارسال: سه شنبه 30 بهمن 1386
  عالي بسيارخوب متوسط ضعيف

  اين سايت تا كنون 340410 بازديدكننده داشته است
  © تمامی حقوق این پایگاه
  متعلق به موسسه فرهنگی آموزشی
  امام حسین علیه السلام می باشد